Słowenia: punkt przesiadkowy czy kraj pełen ciekawostek?

W sąsiedztwie krajów popularnych turystycznie, takich jak Włochy, Węgry, Chorwacja czy Austria ukryło się jeszcze jedno państwo. Nie jest ono tak duże, jak Węgry, ani nie posiada tak długiej linii brzegowej, jak Włochy. Nie słynie też tak bardzo z kurortów narciarskich, jak Austria. Czy jednak nie jest interesujące? Nic z tych rzeczy! Słowenia to doskonałe miejsce do spędzenia urlopu, o czym przekonasz się z poniższego tekstu. 

Krótka charakterystyka Słowenii

Współczesna historia Słowenii rozpoczyna się po jej odłączeniu od Jugosławii w 1991 roku. Jak pewnie się domyślasz, nie odbyło się ono wyłącznie drogą dyplomatyczną, lecz wymagało użycia siły. Jednak jak na warunki bałkańskie, wojna była nadzwyczaj krótka i mało krwawa – łączne straty w ludziach po obu stronach wyniosły mniej niż 100 osób, podczas gdy walki trwały tylko 10 dni.

W tym samym czasie od Jugosławii odeszła Chorwacja, zatem te dwa państwa mają pod tym kątem podobną historię. Już od ponad 30 lat kierują swoją polityką i gospodarką, co w przypadku Słowenii wyszło na dobre – jest to najbogatsze państwo bloku byłych krajów jugosłowiańskich oraz jeden z najbardziej zamożnych tej części Europy.

Coś musi być zatem na rzeczy, skoro Słowenia tak prężnie się rozwija. O co dokładnie może chodzić, postaramy się wyjaśnić w dalszej części tego tekstu.

Co sprawia, że warto odwiedzić Słowenię?

Słowenia to niewielkie państwo, które w pełni korzysta ze swojej lokalizacji oraz warunków naturalnych. Jednym z przykładów może być już kultowy konkurs skoków narciarskich, wieńczący każdy sezon zimowy. Jest to bardzo ważne wydarzenie, które co roku przyciąga do Planicy tysiące widzów z wielu krajów.

Jednak gospodarka tego państwa nie opiera się na skokach narciarskich, choć z pewnością turystyka odgrywa dla niej ważną rolę. W Słowenii głównym kierunkiem turystycznym jest jednak Morze Adriatyckie, Alpy Julijskie (z najwyższym szczytem, którym jest Triglav) oraz stolica – Lublana. Tego typu połączenie pozwala znaleźć coś dla siebie nawet najbardziej wybrednym wczasowiczom.

Morze Adriatyckie od strony Słowenii

Położenie geograficzne Słowenii nie jest optymalne pod kątem dostępu do morza, jednak warto wymienić kilka czynników, które pozwalają temu państwu czerpać z niego sporo korzyści:

  • Morze Adriatyckie jest morzem typu śródziemnego, a jego lokalizacja oraz klimat gwarantuje ciepłą wodę oraz sprzyjającą pogodę przez sporą część roku,

  • niezwykła architektura miasteczek na wybrzeżu,

  • kulinaria, wykorzystujące owoce morza,

  • niezwykły kolor oraz przejrzystość wody, w związku z kamienistym podłożem plaż,

  • wapienne urwiska, zachwycające formami.

Jak widzisz, nawet na niewielkim kawałku udało się rozwinąć tętniącą życiem atmosferę wypoczynku i sprzyjających warunków do uprawiania turystyki. Wystarczy tylko przyjechać i cieszyć się nadarzającymi się okazjami.

Piran – perła słoweńskiej architektury

Na wybrzeżu Morza Adriatyckiego znajduje się szczególne miasteczko, którego wygląd trudny jest do porównania z czymkolwiek, co widziało się wcześniej. Położone jest na wysuniętym w morze półwyspie, otoczonym z trzech stron plażami. Architektura miasta wyróżnia je na tle adriatyckich miejscowości – znalazła również międzynarodowe uznanie.

Wiele domów w tym mieście wykonanych jest z białego kamienia, dachy zaś pokryte są czerwoną dachówką. Kompozycja kolorystyczna przypomina więc inne śródziemnomorskie miasteczka, jednak widok miejscowości z lotu ptaka czy okolicznych wzniesień zachwyca wyjątkowością.

W mieście Piran znajduje się m. in. rodzinny dom włoskiego kompozytora i skrzypka, Giuseppe Tartiniego. Wzbogacił on technikę gry na tym instrumencie, między innymi w zakresie smyczkowania oraz wirtuozerii. Jednym z najbardziej znanych utworów Tartiniego jest „Sonata z diabelskim trylem”.

Innymi interesującymi miejscami jest rynek, ratusz oraz Stare Miasto, w którego skład wchodzą najbardziej reprezentacyjne budynki miasteczka.

Jak przemieszczać się po Słowenii?

Słowenia to stosunkowo niewielki kraj, dlatego będziesz w stanie wiele zobaczyć, mając do dyspozycji samochód. Dzięki niemu w krótkim czasie przemieścisz się z jednego miejsca w inne, otwierając sobie dostęp do kolejnych wrażeń.

Autostrady w tym kraju są płatne, dlatego Winieta Słowenia pozostaje jedynym sposobem na zgodne z prawem podróżowanie tymi drogami. Można ją zakupić nawet przez Internet w onlinewinieta.pl dzięki czemu oszczędzisz czas na znalezienie jej przy granicy.

Podsumowanie

Słowenia to kraj, w którym trudno się nudzić. Bogactwo naturalne pozwala zarówno odbywać fascynujące wycieczki górskie, jak i cieszyć się wypoczynkiem na Adriatykiem.

Słowenia obfituje również w perełki architektoniczne, takie jak nadmorskie miasteczko Piran. Spróbować w nich można na przykład lokalnej kuchni, zapoznać się z historią regionu oraz zobaczyć wiele ciekawostek, które z pewnością będą do znalezienia w przeróżnych zakamarkach miejscowości. Udanej podróży!


Dodano: 2022-05-06 13:28:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz