Niezawodne śpiwory puchowe!

Wybór dobrego śpiwora turystycznego wbrew pozorom nie należy do łatwych zadań. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia, tkaninę zewnętrzną czy zakresy temperatur. Odpowiednio dobrany śpiwór ma przecież zapewnić zarówno przyjemny sen, jak i komfort termiczny. Na rynku dostępne są nie tylko śpiwory puchowe, ale też syntetyczne. Jakie są różnice między nimi? Który rodzaj wypełnienia – puchowy czy syntetyczny – będzie lepszy? W jakich warunkach sprawdzą się śpiwory puchowe?

Śpiwór puchowy, czyli jaki?

Wypełnieniem w śpiworach puchowych jest puch, czyli upierzenie znajdujące się pod zewnętrznymi piórami ptaków wodnych, głównie kaczek lub gęsi. Puch tworzą miękkie i puszyste włókna, co bezpośrednio przekłada się na właściwości śpiwora.

Czasami w śpiworach puchowych stosuje się mieszankę puchu i pierza, ale te dwa terminy nie są ze sobą tożsame.

Puch odpowiada za izolację, lekkość, trwałość, łatwość kompresji i przepuszczanie powietrza. Dlatego ten rodzaj wypełniania sprawdza się wszędzie tam, gdzie liczy się niska waga oraz oszczędność miejsca.

Śpiwory puchowe mogą być wyposażone także w dodatkowe elementy jak kołnierz termiczny (zabezpiecza korpus użytkownika przed zimnem) czy specjalna listwa, która chroni zamek błyskawiczny od zewnątrz przed chłodem.

:

Zalety śpiworów puchowych

Głównym atutem śpiworów puchowych jest ich bezkonkurencyjny stosunek wagi do ciepła. Dzięki puchowemu wypełnieniu śpiwór jest jednocześnie lekki i ciepły. Zapewnia również odpowiedni komfort termiczny. Dzieje się tak, ponieważ w sprężystym izolatorze puchowym równomiernie rozchodzi się ciepło. Ciekawostką jest fakt, że śpiwory puchowe mogą ważyć nawet dwa razy mniej niż tzw. syntetyki.

Kolejną zaletą „puchówek” są duże właściwości kompresyjne, dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca niż śpiwory z wypełnieniem syntetycznym.

Śpiwory puchowe są niedoścignione pod względem żywotności. Trwałość ociepliny puchowej nie zmienia się mimo kilkukrotnego prania. Po wyschnięciu powraca ona do swojej formy i nadal odznacza się bardzo dobrymi właściwościami cieplnymi. To oczywiście wpływa na cenę (śpiwory puchowy z reguły są droższe niż syntetyczne),jednak w dłuższej perspektywie taka inwestycja bardziej się opłaca.

Puch charakteryzuje się również oddychalnością i dość dobrze odprowadza wilgoć. To ma znaczenie, ponieważ nawet podczas snu delikatnie pocimy się. Niestety, puch traci swoje właściwości izolacyjne, kiedy jest mokry. To oznacza, że śpiwór puchowy nie zapewnia ocieplenia po zamoczeniu, a także dłużej schnie. Niemniej producenci śpiworów puchowych stosują specjalne impregnaty do puchu, aby wypełnienie miało powłokę hydrofobową (nieprzepuszczalną dla wody).

:

Śpiwory puchowe – gdzie się sprawdzą?

Ze względu na swoje właściwości śpiwory puchowe sprawdzą się najlepiej w suchych (o niskiej lub średniej wilgotności) i mroźnych warunkach. Niektóre śpiwory są przeznaczone do stosowania w określonym czasie, np. od wiosny do jesieni, a z innych można korzystać przez cały rok. Przed zakupem zawsze warto sprawdzić takie informacje od producenta. 

Gdzie kupić dobry śpiwór puchowy?

Śpiwory puchowe oferuje wiele producentów, np. renomowana brytyjska firma Rab. Warto wiedzieć, że w sklepach stacjonarnych i internetowych dostępne są zarówno damskie, jak i męskie śpiwory z wypełnieniem puchowym. Zwykle sprzedawane są zdedykowanym pokrowcem kompresyjnym, który zabezpiecza wypełnienie przed zniszczeniem. W komplecie może znajdować się także pokrowiec służący do przechowywania śpiwora poza sezonem.


Dodano: 2022-11-03 09:27:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz