Lekkie i wygodne maty samopompujące - niezbędne na każdym biwaku

Masz dość karimaty, która nie zapewnia odpowiedniego komfortu snu podczas biwaku? Dowiedz się, jak działają maty samopompujące i dlaczego warto zabrać je ze sobą pod namiot.

Wygodne miejsce do spania

Nocleg pod namiotem to z pewnością romantyczna i oryginalna koncepcja na wakacje. Szybko jednak zbuntują się mięśnie oraz kręgosłup, jeśli nie zabierzemy ze sobą odpowiedniego posłania. Zwykle na biwaki zabierane są, ze względu na swoje kompaktowe rozmiary, lekkie i proste w obsłudze karimaty. To rozwiązanie ma jednak tę wadę, że już po pierwszej nocy odczujemy wszystkie nierówności terenu na własnej skórze. Lepiej izolują od podłoża materace dmuchane, jednak czas potrzebny do ich rozłożenia można by z pewnością spożytkować przyjemniej. Najprostszym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są maty samopompujące.

Jak działa mata samopompująca?

Do rozłożenia maty samopompującej nie będą potrzebne żadne pompki ani dmuchawy. Zasada działania jest prosta - wewnątrz maty znajduje się elastyczna pianka. Po rozwinięciu maty samopompującej i odblokowaniu zaworu powietrza, pianka ta rozpręża się, jednocześnie powodując zasysanie powietrza do wewnętrznych komór maty. Ciśnienie powietrza wessanego do maty będzie takie samo jak na zewnątrz. Oznacza to, że dla uzyskania idealnej twardości można materac lekko dopompować. Wystarczy jednak kilka potężnych dmuchnięć, by uzyskać iście królewskie posłanie.

Mata samopompująca jest równie łatwa w demontażu. Wystarczy otworzyć zawór powietrza i zwijać swój materac samopompujący, by doszło do ponownej kompresji pianki. Nie zapomnij zamknąć zaworu pod koniec składania i voila! Mata jest gotowa do dalszej drogi.

Mata jedno- czy dwuosobowa?

Duże znaczenie przy wyborze maty samopompującej ma to, ile osób będzie na niej spało i jaki jest planowany ciężar bagażu. Maty samopompujące jednoosobowe są zazwyczaj lżejsze, łatwe w transporcie i mieszczące się wszędzie. Jeśli cięższy pakunek nie jest nam straszny, warto sięgnąć po maty samopompujące dwuosobowe. Bez problemu zmieszczą się na niej dwie osoby, a także małe dzieci, co ma szczególne znaczenie podczas rodzinnych wypadów. Są też znacznie grubsze od swoich jednoosobowych odpowiedników, co na pewno zwiększa komfort snu. Mata samopompująca podwójna będzie za to po zwinięciu o wiele większa i cięższa od maty przeznaczonej dla jednej osoby.

Mata samopompująca - ważne parametry

Wybierając matę samopompującą, zwróć uwagę na parametr odpowiadający za stopień izolacji termicznej. Im wyższa jego wartość, tym dana mata lepiej izoluje od wszelkich nierówności i chłodu gruntu. Od tego parametru zależy komfort cieplny podczas snu, warto więc się mu przyjrzeć. W sezonie letnim większa wysokość od ziemi ma jeszcze jedną zaletę - w ten sposób zejdziemy z drogi wszelkim wędrującym owadom. Jeśli planujemy mnóstwo pieszych wycieczek, należy zwrócić uwagę na zajmowaną przez matę objętość po złożeniu oraz jej wagę. Dzięki temu unikniemy niespodzianek na szlaku. Mata samopompująca dwuosobowa nie jest w tym wypadku wskazanym wyborem.

Matę pod pachę i w las!

Maty samopompujące występują w tylu wersjach kolorystycznych i rozmiarach, że bez problemu znajdziesz coś dostosowanego do swoich potrzeb. Dobrej jakości mata samopompująca sprawdzi się tam, gdzie karimata już nie zdaje egzaminu. Będzie to na przykład biwak z dziećmi, ciężki trekking po górach lub po prostu wyjazd pod namiot osób ceniących sobie wygodę. Modele odporne na uszkodzenia i o różnej objętości sprawdzą się przy różnych trybach biwakowania. Bez problemu wybierzesz idealną matę samopompującą dla siebie.

Dodano: 2022-12-01 11:48:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz