Kilka słów o Pogorzelicy

POGORZELICA - Mała wieś sołecka w gminie Rewal, powiecie gryfickim, a województwie zachodniopomorskim. Położenie we wschodniej części Wybrzeża Rewalskiego, przy niższych już klifach wcale nie ujmuje uroku tej miejscowości. To niewielkie, bo mające ok. 100 mieszkańców kąpielisko. Największym skarbem Pogorzelicy jest plaża.

Przez cały rok, czynne są tutejsze sanatoria, które m.in. dzięki specyficznym cechom klimatu morskiego i szerokiej piaszczystej plaży mają wszelkie właściwości, aby zostać uzdrowiskiem. Jesienią jest tam prawdziwy raj dla grzybiarzy oraz miłośników spacerów leśnych.

5 NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI OKOLICY:

  1. JEZIORO LIWIA ŁUŻA - Rezerwat przyrody Liwia Łuża powstał przez zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w dniu 8.07.1959 roku. Powierzchnia rezerwatu to 220 ha, obejmującego jezioro i jego obrzeże. Jezioro położone jest między dwoma atrakcyjnymi kąpieliskami brzegu morskiego. Niegdyś było tam kąpielisko i wypożyczalnia sprzęt pływającego. W 1958 roku dwóch śmiałków, wypłynęło nocą z tego jeziora i dzięki sprzyjającym warunkom dopłynęli kajakami do Danii na wyspę Bornholm. Po tym zdarzeniu ustanowiono na jeziorze rezerwat przyrody ptaków wędrownych. Doszukano się naturalnego środowiska lęgowego łabędzia dzikiego i jednocześnie ostoją wielu innych gatunków ptactwa wodno-błotnego.
  2. KOLEJKA WĄSKOTOROWA - Odcinek kolei wąskotorowej z Gryfic do Niechorza powstał 1 lipca 1896 roku. Prześwit toru miał wówczas 750 mm, a w 1901 roku przebudowano linię wykonując rozstaw torów o szerokości 1000 mm. W 1913 roku Niechorze otrzymało również połączenie z Trzebiatowem. Po przejęciu przez PKP we wrześniu 1945 roku, linia kolejowa była niekompletna przez demontaż ze strony radzieckiej. Wkrótce kolejka wąskotorowa zaczęła regularne kursy. Podczas późniejszego zamykania linii kolejowych i zamiaru sprzedaży parowozu do Kenii, gminie Rewal udało się dojść do porozumienia z PKP. Obecnie w okresie letnim, w każdy weekend można zobaczyć "afrykański" parowóz mknący na ponad 100 letniej trasie.
  3. BŁĘKITNA FLAGA - Kolejny już raz z rzędu, plaża w Pogorzelicy została uznana za jedną z najlepszych na świecie. w tym roku trzy plaże w Polsce zdołały spełnić wszystkie restrykcyjne wymagania. Błękitna Flaga to swoista przepustka do ekstraklasy. To taki międzynarodowy, ekologiczny znak jakości, który można otrzymać po spełnieniu 27 kryteriów w 4 dziedzinach: informacja i edukacja ekologiczna - zarządzanie środowiskowe - stan jakości wody - bezpieczeństwo i organizacja usług. Siedziba Międzynarodowego Jury mieści się w Kopenhadze i właśnie tam w kwietniu Pogorzelica otrzymała tą zaszczytną decyzję przyznania Błękitnej Flagi.
  4. SOSNOWY BÓR BAŻYNOWY - niezwykle cenny i rzadki rodzaj lasu porastający Pogorzelicę. Ma wyłącznie piaszczyste podłoże i ciągnie się wzdłuż wybrzeża z Pogorzelicy aż do Mrzeżyna. W Polsce jest tylko 50 km2 tego typu lasów. W pogorzelickim lesie występują gatunki drzew spotykane także w innych borach sosnowych oraz specyficzna grupa, występująca tu szczególnie często, czyli: bażyna czarna i turzyca piaskowa. Charakterystycznymi gatunkami dla tych terenów są też: tajęża jednostronna, listera sercowata i monezes jednokwiatowa.
  5. MUZEUM RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO - Położone w sąsiednim Niechorzu, przy Al. Bursztynowej 28, jest umiejscowione w centrum miejscowości, przy trasie łączącej Niechorze z Pogorzelicą. Można w tym muzeum poznać dziedzictwo materialne i duchowe związane z rybołówstwem morskim, jak również historię, tradycję oraz kulturę rybacką, Pomorza i Gminy Rewal. Ciekawe są również ekspozycje czasowe, ze zbiorów własnych, wypożyczone z innych muzeów lub kolekcji prywatnych. Dzięki muzeum, mieszkańcy i wczasowicze mogą korzystać ze swoistego lokalnego centrum kultury, gdy zapraszani są ciekawi ludzie związani z regionem jak i ogólnie z kultura i historią. W muzeum działa także punkt informacji turystycznej.
Galeria
Dodano: 2016-06-21 11:36:00

Komentarze (3)
Anonim
30.04.2021 20:43

Pogorzelica to moje ulubione nadmorskie polskie miasteczko. Wakacje tutaj zawsze wspominam bardzo dobrze. Idealne miejsce dla rodzin z dziećmi.

Anonim
18.06.2021 18:06

Sosnowy Bór Bażynowy w Pogorzelicy zachwyca mnie za każdym razem, gdy go odwiedzam.

Anonim
10.02.2022 15:56

Stąd wróciliśmy do domu już w trójkę

Dodaj komentarz