Jak samemu sprawdzić stan techniczny auta przed wyjazdem na wakacje?

Jak samemu sprawdzić stan techniczny auta przed wyjazdem na wakacje?

Lato w pełni, zbliża się długo wyczekiwany urlop, myślami jesteśmy już na plaży. Jednak zanim wyruszymy w drogę warto upewnić się, że nasz samochód jest w dobrym stanie technicznym. Sprawność samochodu powinna być kontrolowana na co dzień, jednak jest to szczególnie ważne przed podróżą, która liczy kilkaset lub nawet ponad tysiąc kilometrów. Co możemy sprawdzić sami, a co jednak powierzyć specjaliście?

Kontrola poziomu płynów i oleju silnikowego

Podstawowymi czynnościami obsługi samochodu, które może i powinien wykonywać każdy kierowca jest sprawdzenie poziomu oleju w silniku oraz płynów eksploatacyjnych. Kontrola powinna objąć:

  • płyn hamulcowy
  • płyn chłodniczy
  • płyn do spryskiwaczy
  • płyn wspomagania kierownicy

Sprawdzenie wyżej wymienionych płynów nie jest trudne. Po podniesieniu pokrywy silnika naszym oczom ukażą się 3 przezroczyste pojemniczki, w których znajdują się płyny: hamulcowy, chłodniczy i do spryskiwaczy. 

Na każdym ze zbiorniczków zaznaczony jest poziom minimum i maksimum. Oczywiście ilość płynu powinna się zawierać między nimi, najlepiej blisko poziomu maksymalnego. Aby upewnić się, że mamy odpowiednią ilość płynu do spryskiwaczy, należy go wlać do odpowiedniego zbiornika tak dużo, aż będzie widoczne lustro cieczy. W przypadku gdy konieczne będzie uzupełnienie płynów, bądź zostanie wykryta jakaś usterka, można skorzystać z oferty sklepów internetowych - podaje sklep z częściami, więcej tutaj., Aby sprawdzić poziom oleju, również należy zajrzeć pod maskę. Znajdziemy tam miernik poziomu oleju, nazywany również bagnetem. Należy go wyjąć, przetrzeć szmatką, znów włożyć i ponownie wyjąć. Następnie odczytujemy poziom oleju w silniku, który również powinien znajdować się pomiędzy minimum, a maksimum. W przypadku, kiedy jego poziom będzie zbyt niski, należy dolać oleju poprzez wlew oznaczony symbolem oleju silnikowego. Informację na temat jego rodzaju znajdziemy w książce serwisowej. Często również mechanik po wymianie oleju zostawia pod maską zawieszkę, na której jest określony jego typ. W sytuacji podbramkowej można wlać inny olej niż zaleca producent, ale należy tego unikać. W przypadku, gdy będziemy zmuszeni wykonać dolewkę oleju, warto jego stan kontrolować regularnie, gdyż ubywanie oleju w szybkim tempie może zwiastować problemy z silnikiem. Należy pamiętać, żeby sprawdzenia poziomu oleju dokonywać na zimnym silniku, a samochód powinien stać na w miarę równym podłożu, bo tylko wtedy pomiar jest miarodajny.

Ogumienie

Kolejnym prostym do sprawdzenia, ale bardzo ważnym aspektem są opony. Te również należy kontrolować regularnie oraz przed każdą dłuższą podróżą. Powinniśmy zwrócić uwagę na bieżnik - musi mieć odpowiednią głębokość. Zgodnie z obowiązującymi przepisami minimum to 1,6 mm. Jednak producenci opon zalecają wymianę już przy 3, a nawet 4 mm. Z uwagi na własne bezpieczeństwo nie warto czekać do osiągnięcia wartości minimalnej i wymienić opony wcześniej. Kolejną rzeczą, którą musimy sprawdzić to uszkodzenia mechaniczne ogumienia. Należy obejrzeć opony pod kątem wszelkich pęknięć, bąbli lub innych uszkodzeń, które wydadzą nam się podejrzane. Szczególnie niebezpieczne mogą być pęknięcia boku opony i bardzo często wykluczają one ją z dalszego użytku. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z wulkanizatorem, który profesjonalnie doradzi nam w tej kwestii. Przy okazji tankowania możemy również sprawdzić ciśnienie w kołach. Wpływa ono na prowadzenie się pojazdu, wyższe spalanie, zużycie opon, a także zwiększa ryzyko ich przebicia. Warto pamiętać również o sprawdzeniu koła zapasowego. Ciśnienie zalecane przez producenta znajdziemy w książce serwisowej. Często również tabelą z podanymi wartościami jest umieszczana na słupku przy drzwiach kierowcy.

Wycieraczki

Jeżeli będziemy mieli brudną szybę, to daleko nie zajedziemy. Bardzo ważnym elementem samochodu, znacznie zwiększającym bezpieczeństwo są wycieraczki. Przed wyruszeniem w trasę powinniśmy się upewnić, czy nie zostawiają one smug, czy całą powierzchnią przylegają do szyby, a guma nie jest rozwarstwiona. W razie potrzeby należy je wymienić na nowe. Ich koszt to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od producenta. Należy je dobrać odpowiednio do modelu samochodu. Na odwrocie opakowania zwykle są rozpisane poszczególne modele samochodów, do których dane pióra pasują. Ich wymiana może być trochę bardziej skomplikowana niż wcześniejsze kroki, ale również nie jest to nic trudnego i w kilka minut bez problemu powinieneś je wymienić.

Oświetlenie

Do zachowania odpowiedniej widoczności oświetlenie pojazdu jest równie ważne co wycieraczki. Dodatkowo tylne lampy oraz kierunkowskazy pozwalają zorientować się innym uczestnikom ruchu w naszych zamiarach, dlatego dbanie o sprawne oświetlenie jest kluczowe. W większości samochodów samodzielna wymiana żarówki nie nastręcza większych problemów. Występują niestety również takie modele, gdzie bez pomocy fachowca ciężko nam będzie tego dokonać. Jednak mimo to warto ze sobą wozić (w niektórych krajach obowiązkowy) zestaw żarówek zapasowych. Należy się upewnić czy do naszego samochodu przeznaczone są żarówki H1, H4 czy może H7. Taką informację również znajdziemy w książce serwisowej. Przed wyruszeniem w dłuższą podróż powinniśmy sprawdzić czy wszystkie światła mamy sprawne. Włącznie ze światłem stopu oraz światłami przeciwmgłowymi. 

Stan techniczny pojazdu

Bardziej skomplikowaną kontrolę systemów mechanicznych w naszym pojeździe powinniśmy zlecić profesjonalnemu mechanikowi. Sprawdzi on kondycję zawieszenia, układu hamulcowego i kierowniczego, klimatyzację i inne istotne elementy. W okresie wakacyjnym wiele stacji kontroli pojazdów wykonuje takie przeglądy za kilkadziesiąt złotych, a czasem nawet zupełnie za darmo. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak powinien wyglądać taki przegląd, możesz to zrobić tutaj.

Wyposażenie pojazdu

Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy zrobić przed wyjazdem jest upewnienie się, że mamy w samochodzie skompletowane obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Zalicza się do niego gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Ich brak nie tylko zagraża naszemu bezpieczeństwu w sytuacji awaryjnej na drodze, ale również może doprowadzić do mandatu w trakcie kontroli policji. Warto również zainwestować kilkanaście złotych w kamizelkę odblaskową, która znacznie poprawia naszą widoczność oraz apteczkę pierwszej pomocy.


Dodano: 2020-01-21 16:27:00

Komentarze (2)
Anonim
5.06.2021 14:56

Fajny artykuł, dodałabym jeszcze, żeby sprawdzić stan techniczny Kierowcy!

Anonim
15.07.2021 11:43

Bardzo ważne informacje, przydadzą się z pewnością każdemu przed wakacyjnym wyjazdem.

Dodaj komentarz